Kontaktuppgifter för dig som är arbetsgivare

Vi har bred kompetens och hjälper dig med alla frågor du stöter på i ditt dagliga arbete med pensioner. Är du intresserad av en tilläggstjänst, har frågor om ert avtal eller pensionskostnadstjänster - kontakta er kundansvarig.

Är du privatperson?

Kontakta kundservice om du har frågor om din egen pension.

Våra öppettider är vardagar kl. 08.00 - 16.30.

Avvikande öppettider
Vi har stängt följande vardagar under 2024: 1 januari, 5 januari, 29 mars, 1 april, 1 maj, 9-10 maj, 6 juni, 21 juni, 25-26 december och 31 december.

Vi hjälper dig med dina frågor

Kundmöte arbetsgivare

Telefon: 0771-650 020

E-post: arbetsgivare@kpa.se

Kundansvariga

Magnus Ahrenstedt

Ansvarsområde: Kommuner i Värmland och södra Stockholm. Södermanlands, Östergötlands, Jönköpings, Örebro län samt Kalmar län.

Telefon: 076-762 20 23

E-post: magnus.ahrenstedt@kpa.se

Gunilla Appeldahl

Ansvarsområde: Kommuner i Blekinge-, Halland-, Gävleborgs- och Västra Götalands län samt regioner i södra Sverige.

Telefon: 073-439 34 13

E-post: gunilla.appeldahl@kpa.se

Peter Håkansson

Ansvarsområde: Kommuner i Västerbotten, Norrbotten, Göteborgsregionen samt norra Stockholms län.

Telefon: 070-831 53 22

E-post: peter.hakansson@kpa.se

Adam Isaksson

Ansvarsområde: Små och medelstora kommunala företag samt räddningstjänsten

Telefon: 0708-82 10 20

E-post: adam.isaksson@kpa.se

Veronica Nilsson Lövgren

Ansvarsområde: Regionerna Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland, Jämtland-Härjedalen, Dalarna, Värmland, Gävleborg, Stockholm, Sörmland, Östergötland, Uppsala och Västmanland. Kommuner i Västernorrland, Jämtland, Dalarna och Västmanland.

Telefon: 070-831 52 46

E-post: veronica.nilsson@kpa.se

Alexander Wiséen

Ansvarsområde: Stora kommunala företag

Telefon: 0708-82 10 34

E-post: alexander.wiseen@kpa.se

Dani Zaitoun

Ansvarsområde: Kommuner i Skåne, Småland. Uppsala och Blekinge län samt Stockholms stad.

Telefon: 073-439 34 32

E-post: dani.zaitoun@kpa.se

Chef

Berivan Roozbayani

Ansvarsområde: Kommuner, regioner och kommunala företag

Telefon: 073-439 33 00

E-post: berivan.roozbayani@kpa.se